Nagroda za najlepszą pracę doktorską dla dr. Piotra Skalskiego

25.05.2023

Zawiadamiamy, że jedną z trzech nagród głównych w XIX Konkursie Urzędu Miasta Poznania na najlepszą pracę doktorską i magisterską (2023 r.) otrzymał dr n. farm. Piotr Skalski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych UMP, za rozprawę "Uwarunkowania i zakres produkcji Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" w latach 1961-1998" (promotor: prof. Anita Magowska). Na konkurs wpłynęło 79 prac: 37 magisterskich i 42 doktorskie. Prace oceniła kapituła złożona z przedstawicieli i przedstawicielek Urzędu Miasta Poznania, Rady Miasta Poznania oraz poznańskich uczelni. Nagrodę główną za pracę doktorską otrzymał też dr Kamil Sip z naszej Uczelni.

obrazek,pic1

Kapituła uzasadniła, że rozprawa dr. Piotra Skalskiego "ma charakter pionierski, wpisując się w obszar dziejów gospodarczych Poznania wcześniej mało rozpoznany, jakim jest historia miejscowego przemysłu farmaceutycznego po II wojnie światowej. Praca, oparta o solidną podstawę źródłową (z wykorzystaniem trudno dostępnych źródeł archiwalnych) wypełnia lukę w wiedzy o jednym z największych poznańskich producentów i pracodawców, jakim były PZF "Polfa", przez kilka dekad stanowiących jedną z ikon i dumę stolicy Wielkopolski. Rozprawa stanowi istotny wkład do historii tej gałęzi gospodarki".